W krainie bajki i baśni

Na półkach mieszkają książeczki,
w książeczkach mieszkają bajeczki, opowiem o nich wam (…)
A kiedy się dziecko zasłucha, to wróżki mu szepcą do ucha:
Pokochaj bajek świat na wiele, wiele lat…

W jesienne długie wieczory miło jest usiąść w miękkim wygodnym fotelu z ulubioną książeczką – bajeczką w ręku. Wartościowe książki rozwijają dziecięcą fantazję, pamięć i bogacą słownictwo. Nie przypadkowo więc właśnie jesienią 5 listopada przypada Międzynarodowy Dzień  Postaci z Bajek. To świetna okazja do rozwijania u dzieci zainteresowań czytelniczych już od najmłodszych lat. Z tego to właśnie powodu nasze przedszkolaki zostały zaproszone do biblioteki szkolnej na spotkanie z baśniowymi postaciami pt. „W krainie bajki i baśni”, które odbyło się 2 grudnia. Uczniowie – aktorzy  wraz z Panią Biblioteką długo i starannie przygotowywali się do tego wydarzenia poprzez wykonywanie  kukiełek, naukę ról i piosenek. Zaprezentowali  dla nas w formie teatrzyku lalek korowód  baśniowych postaci, wśród nich znaleźli się znani bohaterowie książek dla dzieci:  Kopciuszek, Brzydkie Kaczątko, Czerwony Kapturek, Pinokio, Królewna Śnieżka… oraz ci bardziej współcześni: Samochwała, Pocahontas, Pszczółka Maja. Każda postać niosła ze sobą ważną życiową prawdę: „bogactwo nie daje szczęścia”, „zazdrość niszczy zazdrośnika”, a „z brzydkich kaczątek wyrosną łabędzie”, przypominała o wartościach: piękna, przyjaźni, miłości, sprawiedliwości, napominała i zachęcał do czynienia dobra. Na zakończenie Pani Bibliotekarka zachęciła dzieci do częstego odwiedzania biblioteki i czytania.
  Przedszkolaki z dużym zainteresowaniem oglądały przedstawienie i odgadywały tytuły utworów literackich,
z których pochodzili poszczególni bohaterowie.
 Co roku przedszkolaki odwiedzają wraz z wychowawczyniami szkolną bibliotekę, uczestnicząc w ciekawych zajęciach,  poznają  magiczny kolorowy  świat książek.

Bardzo dziękujemy Pani Marcie Adamczyk oraz uczniom klas III i VI za miłą atmosferę spotkania  oraz przygotowanie tego ciekawego i barwnego  przedstawienia, które na długo pozostanie w pamięci przedszkolaków i z pewnością przyczyni się do częstego korzystania z zasobów biblioteki.
                                                                                                              Opracowała: A. Stanuszek