Zajęcia otwarte dla rodziców

Dnia 19 maja 2016 r. w naszym przedszkolu odbyły się zajęcia otwarte pt.: „Powietrzne zabawy z mamą i tatą”, w których uczestniczyli rodzice dzieci 3-4 letnich. Celem spotkania było: pogłębienie wiedzy dzieci na temat zjawiska przyrodniczego jakim jest powietrze, uświadomienie, że powietrze jest niezbędne do życia, a jego czystość jest źródłem zdrowia oraz zacieśnianie pozytywnych relacji między rodzicami i dziećmi.

Podczas  pierwszej części zajęć dydaktycznych dzieci  dzieliły  się z dobytą  wiedzą  oraz  wiadomościami  na temat  powietrza  oraz  przyczyn  i  skutków  jego  zanieczyszczenia,  Dzieci  słuchały  i  omawiały  wiersz, uczestniczyły w zabawach badawczych, ruchowych (angażujących również nasze mamy), rozpoznawały zapachy oraz klasyfikowały je, ponadto wymieniały źródła i rodzaje dymów.

Drugą część stanowiła praca w parach (dziecko + rodzic). Zadaniem wszystkich uczestników było wykonanie pracy plastycznej ph. „Czyste powietrze wokół nas” dowolną techniką. Praca miała promować życie w czystym powietrzu oraz ukazywać wiedzę na temat negatywnych skutków jego zanieczyszczenia poprzez różnego rodzaju dymy.

Wszystkie wykonane prace wezmą udział w przedszkolnym konkursie plastycznym pod tym samym hasłem, którego wyniki poznamy już niebawem. Każda para otrzymała równorzędne, drobne upominki za udział w konkursie.

Po wytężonej pracy wszystkim należał się odpoczynek oraz nagroda. Po powrocie do sali na wszystkich czekał już słodki poczęstunek.

Zajęcia otwarte dały rodzicom możliwość obserwacji własnego dziecka na tle grupy rówieśniczej. Rodzice mogli przekonać się jak świetnie radzą sobie ich pociechy. Ale i dzieci  mogły  również  zobaczyć  jak  bawią  się  ich rodzice  podczas  zabaw  ruchowych  oraz  pracy  plastycznej.  Zaproponowane  działania  sprawiły  dzieciom  dużo radości, a wspólna praca z rodzicami wiele frajdy.

Dziękuję wszystkim Rodzicom za wspólnie spędzony czas, za miłe słowa i ogromne zaangażowanie.

Opr. Sylwia Marecik