Szkolne Dni Profilaktyki

21 – 24 marca 2017r. obchodziliśmy w Zespole Szkół i Przedszkola w Lewniowej SZKOLNE DNI PROFILAKTYKI. Ich głównym celem była popularyzacja idei profilaktyki w szkole, propagowanie  zdrowego stylu życia, uświadomienie zagrożeń internetowych oraz szkodliwości używek.

21 marca przedszkolaki wzięły udział w Konkursie Piosenki Przedszkolnej ph. „Wiosna, ach to ty!”. Choć wszystkie dzieci zaprezentowały się znakomicie, to jury musiało wyłonić tych najlepszych, którzy reprezentować będą Lewniową w Gminnym Przeglądzie Piosenki Przedszkolnej. Największymi zdolnościami wokalnymi wykazali się:

I miejsce – Wiktoria Malinowska

II miejsce – Laura Hołyst

III miejsce – Maksymilian Gawęcki.

Uczniowie klasy V przygotowali natomiast przedstawienie profilaktyczne pt. „Bezpieczny Internet”, podejmujące temat uzależnień i zagrożeń internetowych oraz cyberprzemocy. Po wspaniałym występie odbył się Festiwal Piosenki Turystycznej. Wszyscy wykonawcy dostarczyli nam niezapomnianych wrażeń, jednak jury musiało wyłonić zwycięzców:

I miejsce – Martyna Kurzydło  kl. V i Magdalena Gagatek kl. V

II miejsce – Magdalena Cieśla kl. V

wyróżnienie – Natalia Śliwińska kl. VI za wspaniałą interpretację piosenki Karin Stanek pt. „Jedziemy autostopem”.

22 marca wychowankowie oddziału przedszkolnego wystąpili we wspaniałym przedstawieniu pt. „Bajka o uprzejmym rycerzu”. Zachęcali swoich starszych kolegów do uprzejmości oraz stosowania zwrotów grzecznościowych w życiu codziennym.

„Bądź uprzejmy, grzeczny, dobry-
Wtedy miło płynie czas.
Kiedy coś załatwiasz albo idziesz w gości,
Wtedy nie zaszkodzi choć trochę uprzejmości.”
Warto jeszcze wspomnieć, że dzieci wykazały się niezwykłymi zdolnościami aktorskimi. Brawo Przedszkolaki!

Po tych scenicznych popisach, drugo i trzecioklasiści zaprezentowali wszystkim zebranym wspaniały pokaz mody ekologicznej.  Tego samego dnia uczniowie klas IV – VI i gimnazjum uczestniczyli natomiast w szkolnym konkursie pięknego czytania prozy Henryka Sienkiewicza. Miał on na celu głównie kształcenie umiejętności płynnego pięknego czytania oraz kształtowanie postawy kompetentnego, świadomego i wrażliwego odbiorcy tekstu literackiego. Wszyscy uczestnicy z wielkim zaangażowaniem przygotowywali się do udziału w tym konkursie ale komisja musiała wyłonić tych najlepszych. Oto wyniki:

Kategoria kl. IV – V:

I miejsce – Sergiusz Gawęcki  kl. IV

II miejsce – Magdalena Cieśla kl. V

III miejsce – Patryk Ząbkowski kl. IV, Magdalena Gagatek kl. V

Kategoria kl. VI – IG:

I miejsce – Klaudia Myszka kl. IG

II miejsce – Kamila Adamik kl. IG

III miejsce – Łukasz Żak kl. IG

Następnego dnia przedszkolaki oraz uczniowie kl. I – III udali się na wycieczkę do Brzeska, aby obejrzeć spektakl pt. „Baśnie Pana Andersena” oraz zwiedzić Regionalne Centrum Kulturalno – Biblioteczne. Natomiast sportowcy ze starszych klas wzięli udział w zawodach w piłce ręcznej. Drużyna chłopców zajęła w gminnych rozgrywkach I miejsce, zaś dziewczynki – III miejsce. Gratulacje!

Zwieńczeniem Szkolnych Dni Profilaktyki był konkurs „Jak żyć zdrowo?” dla kl. I – II gimnazjum. Uczniowie wykazali się dużą wiedzą dotyczącą zdrowego odżywiania, uzależnień oraz pierwszej pomocy przedmedycznej.

Opr. Marta Mikołajek