Powstanie oczami cywila

7 maja br. uczniowie klasy 7 oraz klas gimnazjalnych udali się do Regionalnego Centrum Kulturalno - Bibliotecznego w Brzesku, aby obejrzeć spektakl pt. „Kartki z powstania” przygotowany przez Kielecki Teatr Lektur. Przedstawienie powstało w oparciu o „Pamiętnik z powstania warszawskiego” M. Białoszewskiego. Miron- warszawiak, poeta, cywil  jest jednym z bohaterów opowiadanej historii i to właśnie historia powstania warszawskiego pokazana z punktu widzenia zwykłego mieszkańca stolicy staje się najważniejsza, co nie oznacza, że w spektaklu zabrakło miejsca na takie wartości jak patriotyzm czy poświęcenie. One także są obecne, bo trudno mówić o wojnie w oderwaniu od nich, ale na pierwszy plan wysuwa się tragedia człowieka, który walczy o przeżycie. Aktorzy Kieleckiego Teatru Lektur stanęli przed trudnym wyzwaniem, jakim jest tekst M. Białoszewskiego, ale poradzili sobie z nim świetnie. Uzupełnienie słowa gestem, kostiumem, muzyką, efektami dźwiękowymi oraz fragmentami filmów dokumentalnych sprawdziło się doskonale, przybliżyło utwór i umożliwiło  pełniej odczuć tragedię, z jaką musieli się zmierzyć warszawiacy. Czy warto było poświęcić czas, aby obejrzeć spektakl? O to najlepiej zapytać uczniów, jednak taki sposób przedstawienia lektury z pewnością pozwala ją odebrać różnymi zmysłami, pozwala na chwilę poczuć się jednym z tych, po których historia (…) przeszła się fest.

Oprac. E. Matus