227 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

 

"Niepodległa, niepokorna zawsze była, będzie, jest.

Uskrzydlona bielą orła, bije rytmem naszych serc. (...)

Bo jest nasza, bo jest wolna, bo na imię Polska ma".

 

   30 kwietnia 2018r. odbył się uroczysty apel z okazji 227 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Aby upamiętnić ten doniosły fakt w historii Polski, uczniowie klasy IV przygotowali dla społeczności szkolnej część artystyczną o patriotycznej i rocznicowej wymowie. Uroczystość tę zainicjowało wprowadzenie sztandaru
i odśpiewanie hymnu narodowego, po którym odbyła się część artystyczna.  Mali aktorzy przenieśli nas do wydarzeń z XVIII wieku, przypomnieli sytuację polityczną Rzeczypospolitej z tego okresu, okoliczności uchwalenia Konstytucji, jej twórców oraz główne założenia. Uczniowie wykazali się nie tylko świetnymi predyspozycjami aktorskimi, ale również tanecznymi. Do nich bowiem należała scena tuż po słowach: „Poloneza zacząć czas!”, kiedy to
z uśmiechami na twarzy, w pięknych strojach, dali się ponieść muzyce podczas naszego tańca narodowego. Wcale niełatwy układ, nie sprawił uczniom klasy IV większych problemów. Polonez jest bowiem tańcem o uroczystym charakterze, cechuje go gracja w ruchach i posuwistość kroków.

   Uchwalona 3 maja 1791 roku konstytucja miała na celu uratowanie suwerenności Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Zmieniała ustrój państwa, ograniczała demokrację szlachecką, wprowadzała polityczne zrównanie mieszczan i szlachty oraz brała pod opiekę państwa chłopów. Były to na owe czasy "rewolucyjne zmiany". Ich autorami byli m.in. król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki, Stanisław Małachowski i Hugo Kołłątaj. Konstytucja obowiązywała tylko czternaście miesięcy, nastąpił bowiem drugi i trzeci rozbiór Polski, który zlikwidował niepodległe państwo polskie na 123 lata. O swoją wolność i prawa Polacy walczyli przez wiele lat.

   Rocznica tych wydarzeń, obchodzona jest przez ponad 200 lat i nie przeszkodziły w tym represje ani rozbiory. Przez te wszystkie lata, Polacy widzą w niej symbol patriotycznych dążeń do odrodzenia. Zarówno kilkadziesiąt lat temu, jak i dziś, rocznica ta obchodzona jest z dumą i świadomością jej potężnego znaczenia dla narodu polskiego.

Oprac. Paulina Kokoszka