Ekranizacja czy adaptacja?

Aby znaleźć odpowiedź na pytanie, jaka jest różnica między ekranizacją a adaptacją, 22 listopada uczniowie najstarszych  klas  wzięli  udział  w  „Lekcji  w  kinie”.  Jej temat brzmiał: „Z książki na wielki ekran – o ekranizacjach i adaptacjach filmowych”. Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się, jakie są różnice między filmem będącym ekranizacją, a tym, który stanowi adaptację, poznali wyzwania, przed jakimi stoi reżyser przenoszący na ekran książkę, musical czy grę komputerową. Wiadomości teoretyczne poparte zostały przykładami filmów, których fragmenty wzbogaciły przekaz i uzmysłowiły odbiorcom, jak wiele zależy od wyobraźni twórców, ale także od tak prozaicznej (jak mogłoby się wydawać) rzeczy jak budżet. Dopełnieniem części teoretycznej lekcji był film „Siedem minut po północy” w reżyserii J. A. Bayona. Wybór filmu nie był przypadkowy, ponieważ jest on adaptacją powieści Patricka Nessa pod tym samym tytułem. Być może adaptacja ta zachęci niektórych  uczniów do poświęcenia czasu książce, w myśl zdania powtarzanego przez prowadzącą, że żaden film nie zastąpi książki.

Oprac. E. Matus