„Powinniśmy być dumni z tego, że jesteśmy Polakami"

„Powinniśmy być dumni z tego,
że jesteśmy Polakami"

W burzliwej historii naszej Ojczyzny było wiele upadków i wzlotów. Jednak dzień 11 listopada 1918 roku na trwałe zapisał się w umysłach wielu pokoleń Polaków. Polska po 123 latach niewoli znów pojawiła się na mapie Europy, jako państwo suwerenne i niezależne. Pamiętając o tych wydarzeniach, 7 listopada w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Akademia rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru szkoły oraz odśpiewaniem czterech zwrotek Hymnu Narodowego. Następnie młodzi artyści z klas: IV, VII i VIII przedstawili  program artystyczny ph. „Powinniśmy być dumni z tego, że jesteśmy Polakami”. Wspomagali ich uczniowie klas III – VIII należący do chóru szkolnego, który zadbał o oprawę muzyczną. W tle można było zobaczyć prezentacje multimedialną.

11 listopada dla wielu jest lekcją patriotyzmu i historii. Uczestnicząc w obchodach Święta Niepodległości, dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy w wolnej Polsce. Dzisiaj o wolność i niepodległość nie musimy walczyć z bronią w ręku, obecnie inaczej pojmuje się patriotyzm. Dzisiaj nie ma wolności tam, gdzie panuje egoizm, cwaniactwo, zdrada wspólnego dobra w imię własnych interesów. Musimy zrobić wszystko, aby Polska była krajem silnym, uczciwym, przyjaznym dla każdego. Jednocześnie należy kultywować nie tylko 101 lat istnienia wolnego państwa, ale ponad tysiącletnią tradycję. Trzeba pamiętać o wspaniałej kulturze, musimy doceniać przeszłość, jednocześnie mając na uwadze przyszłość wolnej Ojczyzny.

Pragnę serdecznie podziękować wszystkim, którzy w nawet najmniejszy sposób przyczynili się do przygotowania  uroczystej akademii.

Oprac. Renata Pabijan