„Świetlicowe eksperymentowanie”

 „ Powiedz mi, a zapomnę, pokaż, a zapamiętam,
pozwól mi zrobić, a zrozumiem”.

     Od 1 lutego 2021 r. w naszej szkole realizowana jest innowacja pod nazwą  Świetlicowe eksperymentowanie. W tym roku szkolnym jest ona skierowana głównie do uczniów kl. I szkoły podstawowej uczestniczących w zajęciach świetlicowych. Proponowane zajęcia mają na celu rozwijanie umiejętności logicznego, kreatywnego myślenia i wyciągania wniosków, a także pokazanie dzieciom, że każdy może stać się choć na chwilę fizykiem – eksperymentatorem, co daje wiele satysfakcji. Świetlica szkolna jest doskonałym miejscem do realizacji zabaw badawczych i eksperymentów.

Zajęcia odbywają się w każdą środę i zawsze  cieszą się ogromnym zainteresowaniem uczniów. W lutym realizowaliśmy blok tematyczny pod nazwą  „Zanieczyszczenie środowiska”. Udało nam się przeprowadzić wiele ciekawych eksperymentów, m.in.

- Jak powstają dzikie wysypiska śmieci?

- Smog zimą, smog latem

- Oglądamy pyły zawieszone w powietrzu

- Jak zanieczyszczenia wpływają na mieszkańców wody?

- Gdy do oceanu trafia ropa

 Oprócz zajęć naukowych, zawsze wykonywane są wspólne zabawy manualne, m.in. każdy stworzył własną piankolinę, świecące gniotki, solne obrazy, slime, bańkę w bańce oraz uczestnicy mieli możliwość malowania na mleku.

W marcu rozpoczęliśmy cykl dotyczący „Świata roślin i zwierząt”, ale niestety zajęcia stacjonarne w szkole zostały chwilowo zawieszone, co przerwało naszą realizację.

     Bawiąc się w eksperymentowanie dzieci mogą dostrzec to, co dotąd było niedostrzegalne, znaleźć w tym relaks, zaznać przyjemności z pokonywania drobnych przeciwności, z dążenia i z osiągnięcia konkretnego celu. Mamy nadzieję, że już niedługo spotkamy się ponownie na Świetlicowym eksperymentowaniu, gdyż na uczestników czeka wiele wspaniałych niespodzianek.

Poniżej kilka zdjęć ukazujących naszą świetną zabawę 😊

                                                                                                                       Opracowała: Paulina Szewczyk