Kodeks młodego ekologa

KODEKS MŁODEGO EKOLOGA

Okazuje się, że każdy z nas może wykazać się postawą ekologiczną i zrobić coś dobrego dla naszej Ziemi. Oczywiście zachęcamy do takich zachowań przez cały rok 😊

 

Co możesz zmienić wraz z rodzicami?
1. Dzień bez samochodu - poproście rodziców aby przynajmniej raz w tygodniu zostawiali auto w garażu. Kiedy możecie korzystajcie z roweru albo idźcie pieszo np. do pobliskiego sklepu lub na niedzielną Mszę Świętą.

 2Segregujcie śmieci - pamiętajcie, że tylko 9% plastiku podlega recyklingowi, więc na zakupach staraj się wybierać produkty w szkle, puszkach albo papierowych opakowaniach.

3. Chodźcie na zakupy z własną torbą - czy wiecie, że Polacy wykorzystują dziennie ponad 10 milionów plastikowych reklamówek? Każda z nich rozkłada się ponad 400 lat, a średnio korzystamy z niej około kilku minut. Zamiast pakować owoce i warzywa do osobnych foliówek, noście przy sobie własne torby (np. uszyte przez mamę, babcię).

4. Naprawiajcie zamiast wyrzucać - starajcie się używać, to co już macie, a jeśli coś wymaga naprawy, skorzystajcie z pomocy fachowców.

 5. Nie marnujcie i nie wyrzucajcie jedzenia - przemyślcie co jest nam potrzebne, na zakupy chodźcie z listą zakupów 😊