Projekt edukacyjny "Dzień Babci i Dziadka - lata 70-80"

„Jak za dawnych lat (PRL – lata 70 i 80)”

Tradycją  naszej  szkoły  stały  się  uroczyste  obchody  świąt  rodzinnych:  Dnia  Matki,  Dnia  Rodziny,  Dnia  Babci i Dziadka. Zarówno dzieci jak i członkowie ich rodzin zawsze z radością oczekują i chętnie uczestniczą w tych obchodach.

Tegoroczną uroczystość Dnia Babci i Dziadka poprzedziły jak zwykle staranne przygotowania. Przybrały one tym razem formę pracy metodą projektu. Uczniowie szkoły podstawowej i dzieci z przedszkola, pod kierunkiem swoich wychowawczyń: Teresy Waligóry, Marzeny Sowy, Teresy Nowak, Anny Stanuszek i Iwony Radeckiej pracowali metodą projektu przez wiele tygodni.

Głównym celem proponowanych działań projektu było przede wszystkim zainteresowanie uczniów i dzieci przedszkolnych minioną epoką (lat 70 – i 80–tych), poznanie obyczajów, kultury, elementów życia codziennego oraz zwyczajów związanych z obchodami świąt. Także odnajdywanie śladów tamtych czasów w świecie współczesnym. Istotnym było również wyzwalanie aktywności artystycznej dzieci w różnych dziedzinach oraz rozwijanie ich kreatywności i inwencji twórczej.

Efekty kilkutygodniowej pracy zespołowej:zdobytą wiedzę, doświadczenia, umiejętności intelektualne i artystyczne a także wytwory, dzieci prezentowały podczas podsumowania wspólnego przedsięwzięcia. Przedstawienie pt. „Jak za dawnych lat… Pamiętacie?”  miało  ukazać  w  sposób  nieco  humorystyczny  realia  życia, obyczaje i relacje ludzi czasów PRL w latach 70- i 80-tych. Celem występów było również przypomnienie obserwatorom (dziadkom i babciom) okresu, w którym przyszło im żyć. Podczas finalizacji, inscenizacja przeplatana była opracowanymi przez dzieci piosenkami, układami tanecznymi i utworami muzycznymi z tamtych czasów. Zebrani mogli również oglądnąć ekspozycję „Wspomnień czar” obejmującą zgromadzone przedmioty i sprzęty używane w PRL. Cała sala, w której miał miejsce występ dzieci była przybrana w duchu epoki. Za prezentację dzieci otrzymały gromkie brawa. Wszyscy uczniowie byli zadowoleni z osiągnięć i oceniali swą pracę wysoko.

Warto nadmienić, że metoda projektów nie jest obca uczniom naszej szkoły, bowiem dzieci z klas I–III wspólnie pracowały już kiedyś tą metodą poznając zdrową żywność i prawidłowe zasady odżywiania oraz polską tradycję, zwyczaje ludowe związane z nadejściem wiosny i Świętami Wielkanocnymi, w projektach zatytułowanych: Zdrowa żywność – czyli jak prawidłowo się odżywiać” oraz „ Uroki wiosny”. Pomysł wtedy również cieszył się dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem zarówno dzieci jak i rodziców, którzy włączyli się w organizację finalizacji.

Realizację tegorocznego projektu „Jak za dawnych lat (PRL – lata 70 i 80)”wspierał dyrektor szkoły – Zbigniew Stanuszek, nauczyciele i wychowawcy: Marta Adamczyk, Ewelina Matus, Paulina Szewczyk, Marta Cichostępska, Marta Mikołajek, oraz pracownicy obsługi: Iwona Fulara, Barbara Cieśla, Natalia Zapiór, Edyta Chudoba, Roman Rabijasz.

Osoby  te  bezpośrednio  lub  pośrednio  wspomogły  finalizację  tak  dużego  przedsięwzięcia  poprzez  udział  w dekoracji sali, dodatkowe wzbogacenie ekspozycji „Wspomnień czar”, obsługę nagłośnienia, dobór własnej stylizacji z lat 70- lub 80- tych na czas prezentacji.
W projekt zaangażowała się również  Rada Rodziców,  przygotowując dekorację stołów, poczęstunek i stylizację w duchu epoki.

Panu Dyrektorowi, Nauczycielom, Wychowawcom, Pracownikom administracji i obsługi,  Rodzicom oraz Wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do uświetnienia uroczystości składamy serdeczne wyrazy szacunku i wdzięczności.
                                                                                                    Opracowała: Teresa Waligóra