Zawody naszych Rodziców

   Tuż po feriach realizowaliśmy w obu grupach tematykę związaną  z  zawodami,  jakie  spotykamy w najbliższy otoczeniu, zawodami wykonywanymi dawniej oraz  ich współczesnymi odpowiednikami. Dzieci już od najmłodszych lat interesują się tym, czym zajmują się ich rodzice, dziadkowie, ciocie, wujkowie. Marzą, by w przyszłości zostać strażakiem, sportowcem,  lekarzem, piosenkarką czy  fryzjerką. Zaprosiliśmy chętnych rodziców, by zaprezentowali w przedszkolu  wykonywane  przez  siebie  zawody. Tak  więc  przez  dwa  kolejne  dni  odbyły  się wyjątkowe zajęcia z cyklu „Poznajemy zawody naszych rodziców” zapoczątkowane już w grudniu podczas warsztatów cukierniczych przeprowadzonych przez p. Klaudię.
     Tym razem odwiedzili nas tata  Lilianki z grupy „Motylki|” oraz   mama  Tymka z grupy „Biedronki”.
    Pan Dominik z niezwykłym zaangażowaniem opowiadał o swoim zawodzie  - budowniczego, pokazując liczne urządzenia i  narzędzia służące mu do pracy. Dzieci z wielkim zainteresowaniem słuchały,  oglądały i dotykały tych  przedmiotów, wymieniały się uwagami i spostrzeżeniami, a ochotnicy mieli możliwość wypróbowania  swoich sił - wkręcając śrubę w deskę, co oczywiście było nie lada wyzwaniem. Przedszkolaki dowiedziały się w jaki sposób powstają domy, mosty, ulice.

 

    Z kolei p. Beata zapoznała nas z nietypowym, jak dla kobiety zawodem parkieciarza i z równie ogromną  pasją opowiadała o swojej pracy. Dzieci dowiedziały się o kolejnych etapach i różnych sposobach układania parkietów. Poznały maszyny i narzędzia służące do pracy. Aby podsumować wiedzę teoretyczną przedszkolaki mogły wcielić się na chwile w rolę parkieciarza i ułożyć kawałek parkietu wg pokazanych wzorów. Ciekawego odkrycia dokonały podczas zaproponowanych przez p. Beatę eksperymentów z odnawianiem wgniecionych lub uszkodzonych elementów drewna przy pomocy mokrej ściereczki i żelazka oraz zapalaniem waty meta]lowej przy pomocy bateryjki. Na koniec dzieci pomalowały kolorowymi farbami parkietowe deseczki, by stworzyć „podłogę marzeń”.
     Zabawa  była  niesamowita  i  dostarczyła  dzieciom  mnóstwo  radości  oraz  nowych  niezapomnianych  wrażeń i doświadczeń.

 

Serdecznie dziękujemy Panu Dominikowi i Pani Beacie  za wspaniałe spotkania, poświęcony nam czas oraz przygotowanie ciekawych zajęć.
                                                                                               Oprac. A. Stanuszek