Tydzień Profilaktyki

Jest kilka takich dni w kalendarzu naszej szkoły, kiedy plan lekcji zostaje nieco zachwiany. To Tydzień Profilaktyki organizowany już od kilku lat. W dniach 27-31 marca w Zesole Szkolno-Przedszkolnym w Lewniowej odbyła się kolejna edycja, której celem jest propagowanie zdrowego stylu życia. Każdego dnia uczniowie mogli znaleźć dla siebie coś interesującego, a ci odważniejsi wziąć czynny udział w podejmowanych przez szkolę działaniach.

Pierwszego dnia gościliśmy  panią Oliwię Strupałę, specjalistkę z gabinetu dietetycznego Bonne Sante w Brzesku.  Spotkanie uczniów z naszym gościem okazało się być owocną lekcją, której celem było zaznajomienie z zasadami zdrowego odżywiania się.

Ten sam temat był również myślą przewodnią występu przygotowanego przez uczniów z klasy V, VI i III. Oplecione humorem scenki niosły ważne przesłanie o tym, jak istotną rolę odgrywa zdrowe żywienie. Iście profesjonalni prezenterzy przeprowadzili wywiad z najstarszą mieszkanką naszej miejscowości. W rolę staruszki wcieliła się Zuzia z kl. V, która zgromadzonym na sali zdradziła przepis na długowieczność.

Mam talent -chcę go pokazać! Tymi słowami kierowali się Ci, którzy wzięli udział w szkolnym Mam talent. Zarównow przedszkolaki, jak i uczniowie klas młodszych zachwycali swoimi zdolnościami: wokalnymi, tanecznymi, aktorskimi, znajomością języków obcych czy też sprawności fizycznej. Okazało się, że uczniowie naszej szkoły mają swoje pasje, które co ważne, przy wsparciu rodziców i szkoły, są rozwijane.

Realizacją kolejnego punktu Tygodnia Profilaktyki był konkurs ph. Woda- cud natury, do którego zostali zaproszeni uczniowie klasy VII i VIII.

Zdolności taneczne naszych wychowanków zostały pokazane w programie You can dance. Organizatorzy zastanawiają się nad zmianą nazwy eliminacji na Dance with the stars. Uczestnicy, niczym prawdziwe gwiazdy zamieniły salę gimnastyczną w roztańczoną aulę, pokazując jak ta forma niewerbalnej komunikacji skutecznie podnosi poziom endorfiny we krwi.

Reprezentanci klas I, II, III, IV i VI wzięli udział w Szkolnym Festiwalu Piosenki Na ludową nutę. Wokaliści wykazali się dobrze dobranym repertuarem i wysokim poziomem artystycznym.  Moglismy usłyszeć takie piosenki jak Szła dzieweczka do laseczka, Krakowiaczek jeden, Czerwone jabłuszko i wiele innych mniej i bardziej znanych przebojów.

Pedagog szkolny pani Marta przeprowadziła warsztaty, w których wzięli udział uczniowie klas I, II oraz przedszkolaki. Okazało się, że najmłodsi wychowankowie naszej szkoły teorię na temat zdrowego żywienia opanowali wzorowo. Pozostaje nam wierzyć, że teoria ma swoje odbicie w praktyce.

W temacie Tygodnia Profilaktyki należy wspomnieć również o afiszach z hasłem Nie marnuj  żywności. Plakaty pojawiły się na korytarzu szkoły i są efektem pracy zespołowej każdej klasy.

Bardzo  miłym  i  smacznym  akcentem  okazały  się  zdrowe  śniadania,  akcja  zainicjowana  przez  Samorząd  Szkolny a skierowana do klas IV-VIII. Uczniowie wraz z wychowawcami wykazali się sporymi zdolnościami kulinarnymi, a wszystko przy udziale zdrowych produktów. Powstawały kanapki, sałatki owocowe, musli, a nawet sok ze świeżo wyciskanych owoców.

Przygotowanie wspólnego posiłku miało na celu propagowanie zdrowego stylu życia, ale także nauka kulturalnego zachowania się przy stole oraz przestrzegania zasad higieny i bezpieczeństwa w czasie przygotowywania posiłków.

Bogato  zastawione  stoły  bardziej  przypominały  biesiadę  niż  lekcję  wychowawczą.  Działanie  to  odbyło  się również w ramach całorocznego konkursu ‘’KLASA NA MEDAL”. Miło nam poinformować, że wszystkie klasy wykonały zadanie śpiewająco i otrzymały maksymalną ilość punktów.

W dzisiejszych czasach wśród dzieci i młodzieży niestety nadal daje się zauważyć stosunkowo dużą grupę uczniów przejawiających zachowania anty zdrowotne, gdzie główną rolę odgrywają fast foody czy też przekąski w postaci chipsów lub batonów. Dodajmy do tego coraz bardziej panoszącą się stagnację, brak chęci do aktywności fizycznej a otrzymamy przerażające dane na temat zdrowego trybu życia społeczeństwa polskiego. Dlatego tak ważne jest, aby jak najwcześniej podejmować działania profilaktyczne, mające na celu zwiększanie świadomości i ostrzeganie przed konsekwencjami niewłaściwego zachowania zdrowotnego.