Warsztaty przyrodnicze - Dzień Ziemi 2023

 

Dzień Ziemi to święto obchodzone co roku 22 kwietnia. To wtedy ludzie na całym świecie łączą siły, aby uświadomić wszystkim, że wspaniałe dary przyrody trzeba wykorzystywać mądrze - tak, aby starczyło ich dla przyszłych pokoleń. W naszej szkole w tym roku z tej okazji odbyły się warsztaty przyrodnicze poprowadzone przez panią Paulinę Szewczyk. Najmłodsi uczniowie z klas I – III uczestniczyli w zajęciach z wykorzystaniem okularów wirtualnej rzeczywistości Class VR. Dzięki nim mieli możliwość obejrzeć z góry naszą planetę, podróżowali po poszczególnych kontynentach, a nawet obejrzeli Saharę – największą pustynię na Ziemi. Zobaczyli również film, dzięki któremu mogli zaobserwować piękno świata zwierząt – pływali z fokami i rekinami, spacerowali ze słoniami. Warsztaty obfitowały również w inne atrakcje: uczniów odwiedzili specjalni goście - Ziemia oraz jej osobisty lekarz. Okazało się, że biedaczka jest bardzo chora – na szczęście uczniowie potrafili zaradzić na niektóre jej dolegliwości. Najmłodsi wykazali się ogromną wiedzą, ponieważ potrafili posegregować śmieci, które Ziemia nosiła na swoich plecach.

Starsi uczniowie w ramach Dnia Ziemi wzięli udział w przyrodniczych escape roomach –  specjalnie przygotowanych grach on-line, gdzie wykonanie kolejnego zadania zależało od poprawności poprzedniego.

Wszyscy biorący udział w tegorocznych obchodach Dnia Ziemi, wykazali się sporą wiedzą, mamy jednak nadzieję, że ta wiedza przełoży się na konkretne działania związane z ochroną środowiska, bo przecież jak napisał Antoine  de Saint-Exupéry: „Ziemi nie odziedziczyliśmy po naszych rodzicach, ale pożyczamy ją od naszych dzieci”.
                                                                                                                           Opracowała: Paulina Szewczyk