Warsztaty z eksperymentowania

„Powiedz mi, a zapomnę, pokaż, a zapamiętam,
pozwól mi zrobić, a zrozumiem”.

3 czerwca podczas szkolnych obchodów Dnia Dziecka na uczniów klas I – III czekała niespodzianka zorganizowana przez Samorząd Uczniowski. Opiekun SU Pani Paulina Szewczyk (nauczyciel biologii i geografii) wraz z uczennicami kl. VIII, przygotowała dla uczniów kilka ciekawych eksperymentów naukowych. Każdy uczeń mógł choć na chwilę stać się prawdziwym naukowcem i zgłębić swoją wiedzę w nieco inny sposób niż na co dzień podczas lekcji w klasie.


Warsztaty oscylowały wokół tematu higieny. W pierwszej kolejności uczestnicy zaobserwowali w jaki sposób działa mydło i dowiedzieli się, że jest niezbędnym elementem codziennej higieny – bez niego bakterie, wirusy i zanieczyszczenia nie zostaną z naszego ciała w pełni usunięte. Kolejno wykonali barwne rysunki na mleku, dzięki czemu zaobserwowali działanie płynu do naczyń w obecności tłuszczu. Na koniec została wykonana mieszanka wybuchowa – połączono drożdże z wodą i wodą utlenioną, co spowodowało uwolnienie się dużej ilości tlenu i piany. Uczniowie dzięki temu doświadczeniu dowiedzieli się w jaki sposób działają środki do dezynfekcji ran i dlaczego należy za każdym razem nawet najmniejsze zadrapanie przemyć taką substancją. Niektórzy mieli szczęście i zdążyli jeszcze wykonać śnieg, który jak się okazało był ciepły i wcale nie topniał pomimo bardzo wysokiej czerwcowej temperatury! Bardzo dziękujemy za udział w warsztatach i życzymy uśmiechu przez cały rok ! 😊

Opracował: Samorząd Uczniowski