Ślubowanie pierwszoklasistów i Dzień Edukacji Narodowej

 

 

13 października w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. W tym dniu również 28 uczniów klas pierwszych składało pierwsze w swoim życiu ślubowanie. Ten uroczysty moment poprzedził występ klasy I a i b, który rozpoczął się od przedstawienia bajki o Kubusiu Puchatku. Mali aktorzy usiłowali pomóc i pocieszyć Kubusia zatroskanego o los Krzysia, który po raz pierwszy wybierał się do szkoły.

Przed wygłoszeniem słów przyrzeczenia pierwszoklasiści wspominali swoje lata przedszkolne.


„Nie jesteśmy maluchami,
Nie chodzimy do przedszkola.
Zostaniemy dziś uczniami,
Których co dzień wita szkoła”

 

W wierszach i piosenkach dzieci starały się przekonać dyrektora, nauczycieli i swoich starszych kolegów oraz rodziców, że są już odpowiednio przygotowane i gotowe, by stać się pełnoprawnymi uczniami Publicznej Szkoły Podstawowej im. ks. J. Twardowskiego w Lewniowej. W trakcie występu zabrali również głos przedstawiciele rodziców uczniów klasy I a i b. zapewniali wszystkich zebranych, że są rodzicami „na medal” a wstępując razem ze swoimi dziećmi w bramy szkoły, będą dla nich dobrym wzorem.

Następnie sześcio i siedmiolatki złożyły uroczystą przysięgę na sztandar szkoły. Dyrektor szkoły dokonał uroczystego pasowania wszystkich pierwszoklasistów i wręczył im pamiątkowe dyplomy oraz legitymacje szkolne. Uczniowie otrzymali także „małe, słodkie co nieco” w kolorowych rożkach obfitości.

 

Następnie rozpoczął się program artystyczny, który zapoczątkował życzenia i podziękowania składane nauczycielom. W tej części uroczystości  uczniowie w zabawny i humorystyczny sposób opowiedzieli, kim jest uczeń oraz nauczyciel i jakie spełniają oni role w szkole. Przedstawili rzeczywisty obraz ucznia i  nauczyciela. Poprzez wiersze, piosenki i inscenizację dzieci pragnęły podziękować wszystkim nauczycielom za zaangażowanie w ich wychowanie, kształcenie  oraz codzienną pracę. Kwiaty złożone na ręce nauczycieli były znakiem wdzięczności i uznania ze strony społeczności uczniowskiej.