SMACZNIE, ZDROWO, KOLOROWO

 

 

Nie tylko młodsi, ale również starsi uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Lewniowej w ramach przygotowań do projektu „Szkoła promująca zdrowie” uczestniczą pod opieką nauczycieli i wychowawców w przedsięwzięciach służących rozpowszechnianiu pozytywnych zachowań i nawyków zdrowotnych w szkole, rodzinie i środowisku. Jednym z priorytetów projektu jest promocja zdrowego odżywiania.

Uczniowie klasy VI pod opieką wychowawcy już dwukrotnie mieli możliwość samodzielnie przygotować zdrową żywność, kanapki i soki. Lekcje praktyczne poprzedziły rozmowy z uczniami o potrzebie zdrowego odżywiania.

Jedzenie jest częścią naszego życia, w związku z tym powinno dostarczać nie tylko podstawowych składników odżywczych, ale i przyjemności. Wybór właściwych produktów w naszej codziennej diecie ma ogromne znaczenie dla zapewnienia zdrowia, energii życiowej i dobrego funkcjonowania. Odpowiednie jedzenie pozwala zachować piękne włosy, paznokcie i jędrne ciało. Prawidłowo dobrana dieta powinna zapewniać odpowiednią ilość energii (kalorii) i składników odżywczych. Nie ma produktu spożywczego, który zawierałby wszystkie niezbędne składniki pokarmowe w dużych ilościach. Podstawową zasadą zdrowego żywienia jest duże urozmaicenie spożywanych pokarmów. Nie tylko dzienna, lecz także jednorazowa racja pokarmowa powinna być urozmaicona. Prawidłowa dieta powinna dostarczać w odpowiednich ilościach makroelementów - białek, węglowodanów i tłuszczów oraz mikroelementów tj. witamin i minerałów.

W działania uczniów włączyli się również rodzice, udostępniając  na zajęcia sokowniki, za co składamy serdeczne podziękowania.

Opr. A Bach