„Każdemu sercu bliska ochrona środowiska”

Dnia 23 marca 2016 r. odbył się w naszej bibliotece Szkolny Konkurs Pięknego Czytania. Jego celem było doskonalenie umiejętności pięknego czytania, budzenie zainteresowania literaturą, popularyzowanie czytelnictwa i kształtowanie umiejętności  odbioru  dzieł  literackich.  Ponadto  konkurs  miał  jeszcze  jeden  ważny  cel – miał  zachęcić dzieci  do  troski o środowisko naturalne.

W zmaganiach konkursowych wzięło udział 30 uczniów z klas I – VI podzielonych na dwie kategorie wiekowe. Zadaniem każdego z uczestników było zaprezentowanie umiejętności pięknego czytania tekstów o tematyce ekologicznej. Uczniowie klas I – III przystąpili  do  prezentacji  konkursowej  z  wcześniej  przygotowanym  przez  siebie  tekstem, natomiast  ich starsi koledzy z klas IV – VI, losowali teksty podczas konkursu. Wszyscy uczestnicy nie tylko pięknie czytali wybrane fragmenty wierszy lub prozy, ale także zachęcali zebraną publiczność do poszanowania przyrody i promowali właściwe postawy proekologiczne.

Komisja w wielkim skupieniu słuchała każdego z uczestników, oceniając: technikę czytania, tempo, środki artystycznego wyrazu, tj. pauzowanie, modulację i natężenie głosu, właściwy akcent oraz sposób radzenia sobie z tremą i umiejętność autoprezentacji.  W  skład  jury  weszli:  nauczyciele –  p. Marta  Mikołajek,  p. Marta  Adamczyk,  przedstawiciel rodziców – p. Katarzyna Gnela oraz po raz pierwszy  przedstawiciel społeczności uczniowskiej – Antoni Baka z kl. IV.

Chociaż komisja pracowała skrupulatnie, to jednak miała ogromną trudność z wyłonieniem zwycięzców, ponieważ poziom jaki prezentowali uczestnicy był wysoki i wyrównany. O zwycięstwie i zajęciu czołowych miejsc decydował nawet jeden punkt lub połowa punktu. W końcu udało się wyłonić „mistrzów pięknego czytania” i przyznać trzy pierwsze miejsca.

W kategorii klas I – III zwycięzcami zostali, zajmując kolejno:

• I miejsce – Magdalena Cecuga z kl. III
  • II miejsce – Michał Górak z kl. I i Jadwiga Sacha z kl. III
  • III miejsce – Paweł Gnela z kl. III

Wśród uczniów klas IV – VI szczególną umiejętnością pięknego czytania wykazali się następujący uczniowie:

• I miejsce – Magdalena Gagatek z kl. IV
  • II miejsce – Kacper Adamik i Martyna Kurzydło z kl. IV
  • III miejsce – Amelia Dzięgiel z kl. IV

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomiki za udział w konkursie, natomiast zwycięzcy otrzymają nagrody książkowe na zakończenie roku szkolnego. Laureatom i uczestnikom konkursu gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Opr.  Marta Adamczyk