Rok szkolny 2015/2016

Wycieczka do Krakowa klas I-III

      Miesiąc czerwiec kojarzy się z ciepłem, słońcem, spacerami i wypoczynkiem. Dla uczniów jest to również czas szkolnych wycieczek.

      W poniedziałek (dn.13.06) dzieci klas I – III gościły w Krakowie.
Wizyta w dawnej stolicy rozpoczęła się od zwiedzania zoo. Ogród zoologiczny jest obiektem, w którym nie można się nudzić i skarbnicą wiedzy przyrodniczej o zwierzętach z całego świata. Największą atrakcją w zoo stało się otwarte przed kilku dniami pingwinarium. Dzieci mogły oglądać pingwiny Humboldta w porze ich karmienia. Z nieukrywaną radością podziwiały sprytne nieloty nurkujące w basenie za serwowaną rybą.
Kolejnym  punktem  w  programie  wycieczki  był  film  Angry  Birds  w  kinie  IMAX.  90  minut  z bohaterami filmu w technologii 3D upłynęło szybko i przyjemnie.

      Na koniec dzieci miały okazję odwiedzić krakowski sensoryczny park edukacyjny. To miejsce, gdzie poprzez zabawę zgłębia się tajniki różnych dziedzin nauki: optyki, akustyki, mechaniki, hydrostatyki i innych. W Ogrodzie Doświadczeń St. Lema dzieci zobaczyły m.in. pryzmat, kalejdoskop, a także model fragmentu Układu Słonecznego (Słońce, Merkury, Wenus, Ziemię i Mars), który został wykonany z zachowaniem proporcji między średnicami ciał niebieskich i odległościami między nimi, pomniejszony w stosunku do rzeczywistych rozmiarów około 3,3 miliarda razy. Uczniowie mogli również doświadczyć optycznych iluzji, dzięki instalacjom interaktywnym poznać prawa przyrody, posłuchać wyjaśnień przewodnika nt. niektórych zjawisk fizycznych. Każdy miał możliwość sprawdzić samodzielnie działanie wybranych urządzeń np. dużych rozmiarów Kołyski Newtona. Dzieci stały się też uczestnikami eksperymentów wirując na obrotowej platformie lub wchodząc do znacznych rozmiarów kalejdoskopu. Na pamiątkę pobytu w Ogrodzie Doświadczeń uczestnicy wycieczki otrzymali logiczną zabawkę do ćwiczenia dedukcji i logicznych rozwiązań.

Wycieczka okazała się udana i pouczająca. Dostarczyła wszystkim wielu ciekawych wrażeń, radości i nowej wiedzy. 

Opr.: Teresa Waligóra