Rok szkolny 2016/2017

Matematyczne Asy z Lewniowej

„Matematyka zawiera w sobie nie tylko prawdę,
ale i najwyższe piękno – piękno chłodne, surowe,
podobne do piękna rzeźby”  /Bertrandt Russel/ 

MATEMATYCZNE ASY Z LEWNIOWEJ!

       16 marca tego roku to wielkie święto matematyki w wielu krajach na całym świecie. Właśnie tego dnia odbył się Międzynarodowy Konkurs „Kangur Matematyczny”, którego inicjatorem jest stowarzyszenie „Kangourou Sans Fronti’eres” z siedzibą w Paryżu. Konkurs przeprowadzany jest jeden raz w roku jednocześnie we wszystkich uczestniczących  w  nim  krajach.  W  Polsce  głównym  organizatorem  jest  Towarzystwo  Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych. Celem konkursu jest popularyzacja matematyki wśród uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Jest przeprowadzany w sześciu kategoriach wiekowych i ma charakter jednorazowego testu. Zadania są ustalane przez stowarzyszenie „Kangourou Sans Fronti’eres”, a na ich rozwiązanie przeznaczone jest 75 minut.

      W tegorocznej edycji tego konkursu wzięło  udział  9  uczniów  PSP  im.  ks.  Jana  Twardowskiego w Lewniowej i wszyscy osiągnęli dobre wyniki. Na szczególne pochwały zasługuje jednak trzech z nich.  Michał Górak z klasy II otrzymał wyróżnienie, zaś Mateusz Myszka z kl. III uzyskał wynik bardzo dobry (nagroda I stopnia). Najwyższe możliwe wyróżnienie w XXVI edycji Międzynarodowego Konkursu „Kangur Matematyczny” zdobył Patryk Ząbkowski z kl. IV.  Uzyskał on tytuł laureata max jako jeden z zaledwie 17 w województwie małopolskim we wszystkich kategoriach wiekowych. Za to wielkie osiągnięcie w ogólnopolskiej rywalizacji Mateusz i Patryk odebrali nagrody na uroczystym podsumowaniu Kangura, które odbyło się 19 czerwca 2017 roku na Uniwersytecie Jagiellońskim w budynku Wydziału Matematyki i Informatyki.

      Warto dodać, że uczniowie naszej szkoły uzyskali tak wspaniałe rezultaty nie tylko dzięki swoim szczególnym uzdolnieniom matematycznym, ale również dzięki systematycznej i ciężkiej pracy. Rozwijali własne pasje i osiągnęli coś, co wydawało się nierealne. Brawo chłopaki! Jestem z Was dumna! Mam nadzieję, że ten sukces zachęci Waszych szkolnych kolegów do wzięcia udziału w przyszłorocznej edycji konkursu „Kangur Matematyczny”.

                                                      Szkolny koordynator konkursu – Marta Mikołajek.