Rok szkolny 2020/2021

Warszawska przygoda

     W dniach 14 i 15 czerwca 2022 r. odbyła się dwudniowa wycieczka uczniów naszej szkoły do Warszawy. Wyjazd w  części  został  sfinansowany  z  rządowego  projektu  „Poznaj  Polskę”.  Wzięli  w  nim  udział  uczniowie  z  klasy VI, VII i VIII (łącznie 43 osoby oraz trzech opiekunów). Wyjazd spod budynku szkoły miał miejsce jeszcze przed świtem, bo już o 4 rano. Ze względu na wczesną porę, większość z nas urządziła sobie drzemkę w autokarze, tak aby po dojeździe do miejsca docelowego być w pełni sił.

    Po  kilku  godzinach  drogi  dotarliśmy  na  miejsce.  Od  początku  naszej  podróży  towarzyszył  nam  Pan Przewodnik, który skrupulatnie przekazywał informacje dotyczące stolicy naszego kraju. Pierwszego dnia, zwiedzanie rozpoczęliśmy  od  Starego  Miasta.  Mogliśmy  podziwiać  m.in.  Ogród  Saski  (pierwszy  publiczny  park  miejski w  Polsce), Grób Nieznanego Żołnierza (w trakcie naszej wizyty nastąpił spektakularny przemarsz żołnierzy przez Plac marszałka Józefa Piłsudskiego oraz zmiana warty). Kolejno przespacerowaliśmy się ulicą Krakowskie Przedmieście, gdzie krótki postój nastąpił pod Pałacem Prezydenckim – udało nam się zaobserwować wyjazd kolumny samochodów z Pałacu, najprawdopodobniej z panem Prezydentem w środku. Stamtąd  udaliśmy się na Plac Zamkowy oraz Stary Rynek. Po drodze wstąpiliśmy do Katedry Św. Jana, jednej z najstarszych świątyń Warszawy, w której m.in. odbyły się śluby i koronacje dwóch władców Polski.

    Kolejnym punktem programu był Pałac Kultury i Nauki – to jeden z najwyższych i najbardziej rozpoznawalnych budynków w Warszawie. Widać go niemal z każdego miejsca w stolicy. Nasi uczniowie mieli okazję wyjechać na taras widokowy zlokalizowany na trzydziestym piętrze i obserwować przepiękną panoramę Warszawy.

   Ostatnim punktem programu tego dnia był spacer po Łazienkach Królewskich, gdzie usłyszeliśmy mnóstwo ciekawostek od przewodnika naszej wyprawy. Następnie, pełni wrażeń, ale również niezwykle zmęczeni, udaliśmy się na odpoczynek do hotelu O3, zlokalizowanego przy ulicy Mangalia 1.

   Drugiego dnia zwiedzanie rozpoczęliśmy od Muzeum Powstania Warszawskiego, na które ze zniecierpliwieniem czekało wielu uczniów. Po wnętrzach muzeum zostaliśmy oprowadzeni przez przewodnika, który w bardzo profesjonalny sposób przybliżył losy powstańców. W tym miejscu uczniowie mogli nie tylko oglądać eksponaty, ale również usłyszeć różne dźwięki, a nawet dotknąć niektórych elementów, co jeszcze bardziej pobudzało ich wyobraźnię. Kolejnym punktem podróży było Centrum Nauki Kopernik, do którego udaliśmy się metrem. W Centrum uczniowie podzielili się na kilka mniejszych grup, tak aby móc swobodnie poruszać się po budynku i móc samodzielnie wykonać eksperymenty i doświadczenia obecne na poszczególnych stoiskach. Uczestnicy mieli okazję zobaczyć m.in. wystawę muzyczną, elektryczną, biologiczną, fizyczną, a różnorodność eksperymentów powodowała, że każdy mógł  wybrać coś dla siebie.  

   Na sam koniec naszej wyprawy udaliśmy się na Stadion Narodowy. Tam czekaliśmy na przewodnika, który oprowadził nas po wnętrzach stadionu trasą „Piłkarskie emocje”. Niestety nie mogliśmy wejść na murawę, gdyż jej zwyczajnie tam nie było, została ściągnięta, a płyta stadionu była przygotowywana na kolejne wydarzenie. Byliśmy za to m.in. w sali konferencyjnej oraz w szatni reprezentacji Polski, gdzie jeszcze kilka godzin wcześniej przebywali nasi piłkarze rozgrywając  mecz z Belgią.

   Przed wyruszeniem w drogę powrotną do Lewniowej, udaliśmy się na ciepły posiłek do Klubu Wieżyca, gdzie czekał na nas dwudaniowy obiad 😊

   Wyjazd był niezwykle udany, dopisała nie tylko pogoda, ale również humory uczestników. To co udało się zwiedzić w trakcie dwóch dni, to tylko niewielka część tego, co warto zobaczyć w stolicy naszego kraju. Dlatego zachęcamy wszystkich do ponownego odwiedzenia Warszawy celem odkrycia kolejnych, cudownych miejsc 😊
                                                                                                                          Opracowała: Paulina Szewczyk